Jaké parazity mohou u lidí způsobovat alergie

jaké parazity v těle mohou způsobit alergie

Alergie jsou běžné u mnoha lidí. Provokujícími faktory mohou být různé důvody, například rozkvět některých rostlin, potravy, komárů, kousnutí včelami a jinými hmyzy, stejně jako zvířecí chlupy nebo dokonce obyčejný prach.

Jednou z běžných příčin vyrážek, svědění a podráždění sliznic mohou být také paraziti. Červi mohou člověku vážně ublížit a způsobit mnoho komplikací, včetně vývoje alergické reakce. Dále zjistíme, jaké druhy parazitů způsobují alergie, stejně jako hlavní příznaky a léčba tohoto onemocnění.

Druhy parazitů, které mohou způsobit alergickou reakci

Do lidského těla často pronikají různé parazitické formy života, které se v něm usazují a mohou plně žít a otravují vnitřní systémy a orgány produkty své vitální činnosti. Ale ne všichni červi mohou způsobit alergie. Tuto nemoc mohou vyprovokovat pouze někteří z nich:

 • lamblia a prvoky;
 • škrkavky, toxokary, echinokoky, patřící do skupiny hlístů.

Infekce Giardia může způsobit atopickou dermatitidu, neurodermatitidu a ekzém. Kvůli nesnesitelnému svědění se u pacientů může dokonce objevit vážná duševní nemoc. Vyskytují se také poruchy trávicího traktu a poruchy stolice. V důsledku vitální aktivity parazitů dochází k intoxikaci produkty jejich rozpadu, což způsobuje vývoj závažné alergické reakce.

Příznaky napadení červy

Stanovení přítomnosti parazitů v těle je někdy velmi obtížné, a to i pomocí laboratorních testů. Složky v lidské krvi, jako jsou eosinofily, mohou potvrdit přítomnost červů. Když analýza poskytne pozitivní výsledky, odborníci předepíší další studie pacientových výkalů pro vajíčka červů.

Důležité!První příznaky přítomnosti vetřelců v těle se nejčastěji objevují ve stadiu, kdy paraziti vážně ublíží osobě.

Mezi hlavní příznaky nemoci patří následující projevy:

příznaky přítomnosti parazitů v těle
 • prudké výkyvy hmotnosti. Navíc to může být nejen ztráta tělesné hmotnosti, ale také její výrazné zvýšení;
 • časté bolesti hlavy, které odezní samy nebo po užití léků;
 • špatný dech;
 • poruchy stolice, zácpa, po které může následovat průjem a naopak;
 • bolest břicha;
 • bolest kloubů.

Mezi problémy duševního zdraví patří podrážděnost, nervozita, špatný spánek, pocit únavy a chronická únava. V důsledku množení červů je často narušena střevní propustnost. To je doprovázeno vstupem nestrávených potravinových částic do krve, což také vede k závažným alergickým projevům.

Jak ovlivňují imunitu

Imunodeficience se u lidí infikovaných parazity vyvíjí poměrně rychle. Červi mají negativní vliv na práci všech vnitřních orgánů a ovlivňují je produkty své vitální činnosti. V důsledku snížení imunity není tělo schopno bojovat proti parazitickým formám života a červi se v něm množí bez překážek, například děti, které jsou často nemocné, musí být testovány na červy, protože pravidelné nachlazení může naznačovat jejich infekci. Rodiče tráví spoustu peněz a času zbavováním se nachlazení, aniž by tušili, že jiné důvody mohou vyvolat nemoc.

Důležité!Léčba by měla být zahájena návštěvou kliniky. Pouze zkušený odborník bude schopen diagnostikovat a předepsat terapii zaměřenou na zbavení parazitů.

Druhy parazitů - alergeny

Kromě helmintových infekcí mohou u lidí alergie způsobovat také formy života, jako jsou bakterie, viry a houby. Samostatně je třeba poznamenat takové druhy červů, jako jsou škrkavky, trichinella a echinokok. Helminths a giardia jsou největší hrozbou.

V lékařské praxi jsou alergeny příbuzné parazitickým druhům obvykle rozděleny do dvou skupin:

 1. exogenní- ovlivňují tělo působením odpadních produktů červů, což způsobuje silnou alergickou reakci.
 2. Endogenní- otrava lidských orgánů a systémů produkty rozpadu zemřelých jedinců.

Průběh nemoci a rysy projevu příznaků

Mezi nejčastější příznaky alergie patří silné svědění a vyrážky, které se mohou šířit po celém těle. Závažnost příznaků může záviset na počtu parazitů v těle a na intenzitě poškození vnitřních orgánů člověka. Projevy jako kopřivka, otoky a pocit silného svědění mohou být vyvolány střevními červy.

Důležité!Mnoho lidí věří, že rychlá ztráta hmotnosti a nadměrná hubenost člověka jsou jistým příznakem infekce červy. To však neplatí vždy. Někdy je příznakem červů sada nadbytečných kilogramů.

jak rozpoznat přítomnost parazitů v těle

Spolu s alergickými projevy jsou pozorovány bolesti hlavy a pocit chronické únavy. Bez zjevného důvodu se může objevit kašel a slzící oči.

U pacientů se často objeví bronchiální astma, které vyvolává bronchospasmus.

Infekce giardiázou se dělí na akutní a chronickou formu.

Akutní forma

Onemocnění se vyvíjí rychle bez ohledu na pohlaví, věk a stav těla pacienta.

Hlavní příznaky jsou následující:

 • významné zvýšení teploty;
 • nevolnost a opakované zvracení;
 • silná bolest v břiše, řezání a bodání;
 • poruchy trávení a stolice;
 • vyrážka na těle červeného nebo růžového odstínu, doprovázená svěděním a bolestivostí.

Při správné diagnóze a léčbě akutní forma onemocnění projde asi za 7 dní a pacient se uzdraví.

Chronická forma

Obvykle to trvá dlouhou dobu, která se může pohybovat od několika týdnů do několika měsíců.

Příznaky nemoci jsou podobné a projevují se následovně:

 • zarudnutí a olupování kůže;
 • břišní křeče;
 • zažívací poruchy;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • hořká chuť v ústech a suché sliznice.

Psychosomatický stav pacienta je doprovázen poruchami spánku a obavami. Může se také objevit apatie a nervozita.

Důležité!Giardia nepředstavuje hrozbu pro lidský život, ale komplikace, které mohou způsobit, mohou způsobit značné škody.

Metody léčby parazity

Terapie parazity vždy začíná diagnostikou onemocnění. Kromě laboratorních testů krve a stolice je často předepsán ultrazvuk. To se provádí za účelem identifikace přítomnosti parazitů ve vnitřních orgánech. Zvětšená játra a slezina téměř vždy naznačují přítomnost vetřelců v těle. Také známka, jako je změna barvy duhovky očí, může znamenat infekci. Tato odchylka může signalizovat toxické poškození těla. Po stanovení diagnózy lékař předepíše léčbu.

Důležité!Drogy by měl vybírat pouze lékař. Samoléčba může způsobit trvalé poškození lidského zdraví, protože léky v této skupině jsou velmi toxické.

Léky

léky na červy u lidí

V moderní lékařské praxi jsou široce používány léky, které okamžitě působí na parazity a jsou schopny zbavit člověka helminthických invazí za poměrně krátkou dobu.

Léčba je velmi jednoduchá. Za tímto účelem musí pacient užít dávku léku předepsanou lékařem a po 10-12 hodinách udělat čisticí klystýr nebo vypít projímadlo. Vzhledem k tomu, že většina léků může zabít pouze živé parazity, aniž by to ovlivnilo jejich vajíčka, léčba se opakuje po 2 týdnech.

Kontraindikace jsou dětství, těhotenství, kojení. To je způsobeno skutečností, že kromě negativních mikroorganismů léky zabíjejí také bakterie, které jsou nezbytné pro lidský život a trávení.

Používání lidových prostředků

Alternativní terapie jsou také široce používány.

Podívejme se na několik populárních receptů:

 1. Česnek a cibule.Tyto produkty jsou schopné negativně ovlivnit parazity. K čištění střev se používá jak orální podání, tak klystýr. Nezapomeňte však na nebezpečí popálení sliznice.
 2. Dýňová semínka.Stará metoda, která dnes není o nic méně populární. Semena této zeleniny obsahují řadu složek, které paraziti netolerují. U dospělých je dávka léku 500 g semen a musí se konzumovat spolu s kůží. To se provádí několik hodin před jídlem a stejné množství po.
 3. Ořechové listy.Zelené listy stromu v množství 300 g se zalijí litrem vody a zapálí. Poté, co se produkt vaří, se vaří na sporáku dalších 20 až 30 minut. Vezměte půl sklenice léku denně, ráno a večer po dobu 7 dnů.

Prevence červů

A samozřejmě je také důležitá prevence nemoci dodržováním jednoduchých pravidel.

Mezi tyto události patří:

prevence výskytu červů v těle
 • omezit kontakt se zvířaty;
 • nejíst špatně uvařené ryby a maso;
 • vyhýbejte se plavání ve znečištěných vodách;
 • před jídlem si důkladně umyjte ruce;
 • Poskytujte profylaktické ošetření domácím mazlíčkům každých 6 měsíců.

Pozornost na své zdraví a preventivní opatření vám pomohou vyhnout se infekcím a komplikacím, jako jsou alergické reakce a jiné projevy.