Fotografie červů v lidském těle (příznaky a popis)

Červi v lidském těle

Lidé a zvířata jsou těmito tvory napadána, infekce se snadno přenáší navzájem prostřednictvím kontaminovaného jídla, vody a špinavých rukou. Pravidla prevence a pečlivé dodržování osobní hygieny pomohou zabránit výskytu parazitů v těle, ale ani tato opatření nezaručují stoprocentní ochranu. Helmintové obývající lidské tělo mohou žít v různých orgánech, liší se vzhledem, velikostí a stupněm poškození člověka.

Parazity v lidském těle

Kolik je situací, kdy člověk chodí roky k lékaři a nemůže se zbavit alergií, léčí astma, pije hypoglykemické léky a všechno je zbytečné? Každý z nás má takové známé, kteří utratili obrovské částky za léčbu různých nemocí a nedostali žádný výsledek.

Pouze ve výjimečných případech, kdy se lékař ukáže jako velmi chytrý nebo velmi zodpovědný, nasměruje takového pacienta na rutinní analýzu výkalů a poté . . . V lidském těle se pak nacházejí paraziti, kteří způsobují desítky nemocí a s nimiž během léčbys těmito patologiemi nikdo nebojuje.

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení červi nemusí nutně „předepisovat“ ve střevech a lze je zjistit banální analýzou výkalů. Mnoho parazitů prospívá v plicích, srdci, svalech, dokonce i v mozku a očích.

Známá malárie, která byla kdysi poražena, se znovu vrátila a podle odborníků WHO se jedná o nejnebezpečnější parazitární onemocnění. Malárie Plasmodium žije výhradně v krvi a ne každý lékař bude schopen rozpoznat toto onemocnění s dostatečnou jistotou.

Jak paraziti vstupují do lidského těla

Vstupují do lidského těla různými způsoby, nejčastěji je to kvůli použití kontaminované vody a potravin.

Vejce červa zůstávají životaschopná až 6 měsíců a do těla se dostávají prostřednictvím hraček, koberců, spodního prádla a pastelů. Vejce Ascaris se do nás dostanou prostřednictvím špatně umyté zeleniny a ovoce. Ražniči nebo domácí slanině je 95% záruka infekce Trichinosis.

Paraziti se do nás dostávají kousnutím hmyzem, při plavání ve sladkovodních nádržích, vzduchem, prachem, který je nosičem vajec.

Solené ryby, krájené ryby nebo kaviár jsou příčinou infekce tasemnicí, která je 12 metrů dlouhá a ve vašem těle může žít až 25 let. Případy napadení kojenců parazity jsou v děloze stále častější. Psi a kočky mohou svým mokrým dechem rozptýlit vajíčka parazitů na vzdálenost až 5 metrů.

Můžete se nakazit špinavými rukama, a to nejen svými, ale také prodejci, kuchaři, číšníky, vejci parazitů na penězích a zábradlí veřejné dopravy. Vysoká koncentrace vajíček parazitů je pozorována v potravinách, jako jsou: slanina, uzená klobása, šunka, klobásy, vepřové maso jakékoli formy, hovězí, kuřecí, jehněčí a dokonce i slepičí vejce jsou nimi často infikována.

Epidemiologové z celého světa se snaží bojovat s touto pohromou. Například v USA je za účelem kontroly helmintiózy zničeno 1 jatečně upravené tělo prasete z každých tisíc. To zvyšuje ztráty za miliony dolarů, ale nemůže to být jinak.

Neexistují absolutně spolehlivé metody dezinfekce masa a obvyklé kulinářské zpracování nezničí larvy. Nemůžete si zaručit čistotu jídla vařením nebo smažením masa, do vašeho těla stále vstupuje obrovské množství larev parazitů.

Ve kterých orgánech člověka mohou žít paraziti

Červí paraziti jsou rozděleni do dvou kategorií, které odpovídají místu působení v těle dárce:

  • dutina: červi, kteří žijí v různých částech gastrointestinálního traktu. Existuje asi 100 odrůd střevních parazitů a pro každou část střeva existuje několik desítek druhů. Tenké střevo je připraveno přijímat škrkavky, antilostomie, široké tasemnice a další méně běžné „bratří“. Tenké střevo bude „sdílet životní prostor“ s červy, trpasličí tasemnicí a dalšími. Lékařská literatura popisuje případy, kdy byla jedna osoba současně infikována několika druhy parazitů;
  • tkáň:červi lokalizovaní v orgánech, tkáních a dokonce i v krvi. Moderní medicína úspěšně zvládá paragonimiózu (plíce), cysticerkózu (mozek), echinokokózu (játra) a filariózu (lymfatické cévy). Některé larvy červů se pohybují tělem oběhovým systémem a náhodně se připojují k jakémukoli orgánu. Pokud je zavedeno více vajec, může být infikováno celé tělo.
Pinworms

Pinworms - jak vypadají v lidském těle (fotografie červů)

Pinwormsjsou jedním z nejběžnějších lidských parazitů, kterými jsou škrkavky (hlístice). Infekce pinworm jsou nejčastější u dětí, ale také u dospělých.

Pinworm je bílý, malý a kulatý parazit. Jednotlivci samice mají rozměry: 8-13 mm na délku, 0, 5 mm na tloušťku, podlouhlý tvar a rovný ocas, špičatý na konci.

Tato vlastnost ocasu ženského parazita vysvětluje jeho název - „pinworm“, od slova „ostrý“. Samec je mnohem menší: jeho délka je 2-5 mm, jeho tloušťka je 0, 2 mm, ocas je zakřivený, na rozdíl od ženského červa.

Zamoření lidskými červy se nazývá enterobiáza a vyskytuje se hlavně při nedodržování pravidel osobní hygieny (nedostatečné mytí rukou). Většinou žijí pinworms v tenkém střevě a horní části tlustého střeva, ale v některých případech mohou také migrovat do jiných orgánů a orgánových systémů.

Svědění v anální oblasti je známkou červa

Samice helmintu, která vstoupila do lidského těla orální cestou a spojila se s mužským zástupcem hlístice, migruje do tlustého střeva, kde přijímá nezbytné živiny pro život a zrání vajec z nestrávených zbytků potravy.

Po 4 týdnech začne samice červa migrovat do konečníku rychlostí 12 cm za hodinu, vyplazí se z konečníku a v perianální oblasti položí asi 5 000–15 000 vajíček, která po 4–6 hodinách plně dospějí a jsou připravena na další životní cyklus. . .

Tento proces může být doprovázen svěděním, které vede infikovanou osobu k poškrábání konečníku, a přispívá tak k dalšímu šíření parazitů, které se dostávají do potravy zpod nehtů, do rukou jiných lidí (zejména u dětí, které jsou ve velmi těsném kontaktu)a ne vždy dodržovat pravidla osobní hygieny).

Infekce červa se vyskytuje od člověka k člověku prostřednictvím prachu s vejci parazita, předmětů, kterých se pacient dotkl. Vejce pinworm mohou být také přenesena do jídla šváby a mouchy.

Také vejce zůstávají na prádle, oblečení, posteli, což vysvětluje jejich rychlé šíření. Vzhledem k tomu, že životní cyklus červa je velmi pomíjivý a k infekci dochází z člověka na člověka, je docela obtížné se zbavit parazitů, protože kromě užívání antihelmintických léků musí být zpracovány osobní věci pacienta a jeho izolace od ostatních nositelů hlístice.

Ascaris

Ascaris - jak vypadají v lidském těle (fotografie červů)

Ascarisje velký vřetenovitý parazit červeno-žluté barvy, který v dospělosti dosahuje 40 cm (ženy) a 15-25 cm (muži). Bez přísavek nebo jiných upevňovacích zařízení je škrkavka schopná samostatně se pohybovat směrem k potravinovým masám. Vajíčka samice parazita se vylučují stolicí.

Infekce ascariázou nastává, když jsou zralá vajíčka spolknuta vodou nebo neumytou zeleninou a ovocem, které obsahují částice půdy. Poté, co vajíčka vstoupí do střev, z nich vycházejí zralé larvy.

Poté, pronikajíc do stěny střeva, dostávají se krevním oběhem do srdce a odtud vstupují do plic. Přes plicní alveoly vstupuje larva škrkavek dýchacím traktem znovu do ústní dutiny.

Ve střevní fázi své existence mohou škrkavky, které mají schopnost spirálových pohybů, proniknout i do nejužších otvorů. Tato vlastnost parazita často vede k rozvoji poměrně závažných komplikací (obstrukční žloutenka nebo pankreatitida)

Po opětovném požití se parazit dostane do tenkého střeva, kde se z něj vyvine dospělý. Červ žije 12 měsíců, poté zemře a vylučuje se spolu s výkaly. Ve střevech jednoho hostitele může žít jeden i několik stovek jedinců.

Alergeny vylučované ascarisem mohou vyvolat závažné alergické reakce. Velké množství dospělých může způsobit střevní obstrukci a červi, kteří vstupují do dýchacích cest, někdy způsobí udušení.

Dítě s podezřením na helminthickou invazi u lékaře

Vlasoglava - jak vypadají v lidském těle

Vlasoglavase častěji vyskytují v jižních oblastech, protože vejce tohoto červa milují teplo. Většina infekcí se vyskytuje ve venkovských oblastech. Vejce bičíků žijí v půdě.

K invazi dochází prostřednictvím rukou, kontaminovaných částic půdy, špatně umyté zeleniny a ovoce. V důsledku infekce dochází k onemocnění - trichocephalosis. Vlasoglav je parazit ve střevech. Tento červ způsobuje anémii, která se živí lidskou krví, a silné bolesti břicha.

K diagnostice trichocephalosis se konečník a sigmoidní tračník vyšetřují pomocí speciálního zařízení (sigmoidoskopie). Tak jsou detekovány akumulace parazitů ve střevě. Léčba invaze je dlouhodobá, protože vajíčka bičíků jsou chráněna hustou membránou.

Vejce parazita se vylučují výkaly, ale jsou velmi malá a nelze je vždy vidět ani pod mikroskopem. Pouze při velmi silné invazi je možné detekovat vejce při analýze výkalů. Mají sudovitý tvar a mají hnědavě žlutou barvu.

Na 2 stranách vejce jsou otvory. Jak vypadají červi ve výkalech? Je těžké je najít naživu ve výkalech, protože bičí červi nemohou dlouho žít mimo lidské tělo. Pouze s antihelmintickou terapií lze vidět ve výkalech mrtvých bílých červů.

Jaterní náhoda - jak to vypadá v lidském těle

Parazit, který způsobuje opisthorchiázu, je plochý červ, který dosahuje délky 7–20 mm.

V akutní fázi helmintiázy má pacient bolesti v horní části břicha, zvyšuje se tělesná teplota, vyvíjí se nevolnost, jsou možné bolesti svalů, průjem a kožní vyrážky. Larvy parazita se začínají vyvíjet poté, co vejce vstoupí do sladké vody (ze šneků, kteří je spolkli). Poté proniknou do těla ryb (kapr, karas, cejn, plotice).

K lidské infekci dochází, když konzumujete kontaminované rybí maso, které nebylo dostatečně tepelně ošetřeno. Larva jaterní motolice z tenkého střeva proniká do žlučovodů a do žlučníku a fixuje se tam pomocí dvou přísavek.

Chronický průběh opisthorchiázy se projevuje příznaky hepatitidy, zánětem žlučovodů, cholecystitidou, poruchami trávicího traktu, nervovými poruchami, slabostí a zvýšenou únavou. Parazit vede k rozvoji nevratných změn a ani po jeho vyloučení pacient nepodléhá chronickým zánětlivým procesům a funkčním poruchám.

Trichinella

Trichinella - jak to vypadá v lidském těle (fotografie červů)

Původcem trichinelózy je malý kulatý helminth o délce 2-5 mm. Infekce nastává při konzumaci špatně pečeného masa (vepřové maso, medvědí maso, divočák). Larva parazita pronikající do střev dospěje za 3-4 dny do stavu pohlavně dospělého jedince.

Červ trvá 40 dní, poté parazit zemře. Propíchnutím střevní stěny vstoupí larvy do krevního řečiště a jsou přenášeny do všech orgánů lidského těla a usazují se ve svalech. V tomto případě jsou nejčastěji postiženy dýchací a obličejové svaly, stejně jako flexorové svaly končetin.

V prvních dnech po invazi si pacienti stěžovali na bolesti břicha.

Poté, asi po 2 týdnech, teplota těla stoupne na 39-40 ° C, na pokožce se objeví svědění, objeví se bolesti svalů a otok obličeje.

Během tohoto období existuje v případě masivní infekce významné riziko úmrtí. Asi po měsíci se uzdraví. Parazit je zapouzdřen ve spirálovité formě, po které do dvou let zemře.

Široká stuha

Široká páska - jak to vypadá v lidském těle

Toto je jeden z největších hlístů, dosahující délky 10–20 metrů. Nemoc způsobená tímto parazitem se nazývá diphyllobothriasis. Vývojový cyklus červa začíná u sladkovodních ryb nebo korýšů.

Když parazit dosáhne tenkého střeva, připojí se ke své stěně a doroste dospělému jedinci během 20–25 dnů.

Larva vstupuje do lidského těla, které je konečným vlastníkem široké tasemnice, spolu s vejci nebo infikovanými rybími filety.

Diphyllobothriasis se vyskytuje na pozadí poruch trávicího traktu a anémie s nedostatkem B12.

Echinokok - jak vypadá v lidském těle

U tohoto parazita je osoba zprostředkujícím hostitelem. Červ parazituje na lidském těle v podobě Finů. Konečným vlastníkem echinokoků je vlk, pes nebo kočka.

K infekci dochází alimentárně při kontaktu se zvířaty a ekologickými objekty nasazenými vejci Echinococcus. Po vstupu do střev se z nich vyvinou onkosféry (larvy se šesti háky). Ze střev vstupují do krve a jsou přenášeny po celém těle.

Červovými oblíbenými parazitickými místy jsou játra a plíce. Usazením v těchto orgánech se larva změní na Finnu (echinokokovou cystu), který se postupně zvětšuje a začne ničit okolní tkáně.

Echinokokóza se během diagnózy často mylně považuje za nádor benigního nebo maligního původu. Kromě mechanického namáhání (stlačení orgánů a cév) někdy dochází k prasknutí echinokokové cysty. Tento stav může způsobit toxický šok nebo tvorbu několika nových cyst.

Alveococcus

Alveococcus - jak to vypadá v lidském těle

Tento parazit, považovaný za typ echinokoků, je příčinou jedné z nejnebezpečnějších helmintóz (alveokokóza), jejíž závažnost je podobná cirhóze a rakovině jater. Infekce nastává, když do střeva vstoupí onkosféry (vajíčka se zralými larvami).

Tento parazit, považovaný za typ echinokoků, je příčinou jedné z nejnebezpečnějších helmintóz (alveokokóza)

Tam embryo vychází z vajíčka a proniká do střevních stěn a vstupuje do krevního řečiště. Dále, s průtokem krve, parazit se šíří do všech tkání a orgánů těla (nejčastěji je lokalizován v játrech). Tam začíná hlavní fáze vývoje u larev (vícekomorová bublina, tvoří se laurocyst).

Každá komora obsahuje embryonální hlavu parazita, která se postupně vyvíjí. Laurocysty jsou velmi agresivní formace, které neustále rostou kvůli zvětšujícím se bublinám a také mají schopnost růst do jater, jako jsou rakovinové metastázy.

Sousední tkáně procházejí nekrotickými změnami v důsledku narušení cév. Alveococcus se šíří do blízkých struktur a vytváří vláknité uzliny s inkluzí vícekomorových puchýřů. Tento stav může trvat několik let, a proto vyžaduje povinný chirurgický zákrok.

Schistosoma

Schistosoma - jak to vypadá v lidském těle

Schistosoma - krevní motolice, patří do třídy trematod, v závislosti na druhu, způsobuje různé schistosomiázy. Jedná se o plochého dvoudomého hlístu, dosahujícího délky 4–20 milimetrů a šířky 0, 25 mm. Tělo schistosomu je vybaveno 2 přísavkami - ústním a břišním, které jsou umístěny blízko sebe. Ženské schistosomy jsou delší a tenčí než muži. Na těle muže je podélná drážka, s jeho pomocí drží ženu. Jejich vejce mají průměr 0, 1 mm, oválného tvaru, na povrchu jednoho z pólů je velký hrot.

Lidské červy schistosomů si vybírají lidi jako konečného hostitele, v tělech parazitují v malých žilách tlustého střeva, břišní dutiny, dělohy a močového měchýře. Červi se živí krví a částečně absorbují živiny kutikulou. Vejce Schistosome jsou transportována do střev a močového měchýře, kde dozrávají a jsou vylučována spolu s výkaly nebo močí. Ve sladkovodních vodách se z vajíček vynoří larva - miracidium, jejím mezilehlým hostitelem jsou měkkýši. V těle měkkýšů se metacercariae vyvinou na cercariae za 4-8 týdnů.

Vepřová tasemnice

vepřová tasemnice - jak to vypadá v lidském těle

Vepřová tasemnice, stejně jako hovězí tasemnice, má na svém těle 4 přísavky, ale kromě toho je tělo helmintu také vybaveno dvojitým okrajem háčků. Strobila dosahuje délky dva až tři metry. Vepřová tasemnice má trojlaločný vaječník, na každé straně má děloha 7 až 12 větví. Charakteristickým rysem tohoto helmintu je schopnost segmentů plazit se z konečníku. Poté, co vyšli ven, jejich skořápka vyschla a praskla, takže vajíčka helmintu vstoupila do vnějšího prostředí. Mezilehlým vlastníkem tasemnice mohou být prasata a lidé.

Hlavním hostitelem je člověk. Mezi střevní parazity u lidí patří vepřová tasemnice, helmint se nachází ve střevech pacienta, kde snáší vajíčka. Infekce nastává při konzumaci invazivního masa.

Kterého lékaře mám kontaktovat, pokud je infikován červy

Při podezření na infekci červy je nutné kontaktovat lékaře infekčního onemocnění, helmintologaDítě na recepci u helmintologanebo parazitologa. Můžete kontaktovat specialistu na infekční onemocnění kvůli infekci parazitickými červy nebo prvoky.

Helmintologa lze kontaktovat, pouze pokud existuje podezření na infekci parazitickými červy (červa, škrkavka, bič, opisthorchiasis atd. ).

Parazitologa lze kontaktovat v případě podezření na infekci prvokem - lamblia, toxoplazma a améba.

Navíc, pokud parazit není lokalizován v lumen střeva nebo žaludku, ale v jiných orgánech (například v plicích, játrech), můžete kontaktovat odborníka zabývajícího se diagnostikou a léčbou onemocnění tohoto orgánu. To je například s opisthorchiasis, můžete také poradit s gastroenterologem nebo hepatologem, a s echinokokózou - pulmonologem.