Co tě žere? 8 parazitů, kteří žijí u lidí

Paraziti jsou organismy, často červi, které pronikají do těla jiného tvora, aby se jím živily, doslova ho pohlcují zevnitř. Infekce s nimi je nebezpečná pro zdraví a někdy i pro život. Níže jsou popsány nejnechutnější parazity v lidském těle.

Loaloa Eye Worm

Oční červ

Stanovištěm tohoto parazitického červa je škrkavka střední a západní Afrika. Nosiči jsou mouchy a komáři. Kousnutím hmyzem se larvy dostávají do těla člověka, stejně jako primáti nebo hlodavci. Žijí v tukové tkáni hostitele, dorůstají až 4–7 cm.

Červ Loa loa se pohybuje pod kůží, někdy se plazí až k oční bulvě - pod spojivkou. Nemoc, kterou způsobuje, se nazývá loiáza. V závažných případech má napadení parazity slepotu.

Lidská gadfly

Tento nepříjemný druh hmyzu nežije na území Ruska, ale ve Střední nebo Jižní Americe existuje mnoho lidských gadflies. Nejneobvyklejší věcí je způsob jejich reprodukce. Hmyz chytí komára a položí vajíčka do žaludku a poté ho vypustí do volné přírody. Takový „balíček“ si často najde svého majitele.

Teplo krve nasávané komárem pomáhá larvám získat sílu. Poté se dostanou do lidské kůže novým kousnutím komárem nebo vlasovým folikulem. Parazit se začne krmit, což způsobí silné svědění a bodavou bolest. Nejlepší způsob, jak ho dostat ven, je omezit přísun kyslíku, například olejem nebo vazelínou.

Rybí tasemnice - tasemnice

Paraziti vstupují do střeva z nesprávně uvařeného jídla, například nevařeného.

Vejce tasemnic konzumují lidé z ryb a mořských plodů. Samo o sobě není příliš nebezpečné, ale vysává vitamin B12 z těla hostitele, aniž by člověku nechal správné množství. Je také nepříjemné, že dorůstá až 7 m.

V současné době jsou infekce tasemnicemi relativně vzácné. Odborníci se domnívají, že s nárůstem popularity sushi a rohlíků se tento střevní parazit stane běžnějším problémem.

vepřová tasemnice

Vepřová tasemnice

Tasemnice dorůstá až 3 m. Vepřová tasemnice infikuje člověka špatně uvařeným vepřovým masem. Za ostré háčky na hlavě (scolex) dostal přezdívku „ozbrojený“: pomocí nich a přísavek je udržován v těle hostitele, nejčastěji ve střevech.

Když končí životní cyklus parazita, vyhodí vajíčka, která vstupují do prostředí s výkaly hostitele. Vepřová tasemnice způsobuje nebezpečnou chorobu teniasis. V Rusku je rozšířený všude, zejména v oblastech, kde je rozvinut chov prasat.

Vši a štěnice

Tito paraziti nevstupují do lidí, ale jsou známí bolestivými a svědivými kousnutími. Vši žijí na chlupatých částech těla, hlavně na hlavě. Onemocnění, které způsobují, je vši častěji u dětí. Zbavit se jich je poměrně jednoduché: musíte si ostříhat vlasy a opláchnout pokožku speciálními šampony nebo přípravky. Preventivní opatření by měli přijmout také příbuzní infikované osoby, která s ní žije.

Ploštice jsou nebezpečnější. Paraziti žijí v matracích, pohovkách, povlečení, záclonách, oblečení a dokonce i v knihách. Zbavit se jich je nesmírně obtížné. Vši a štěnice domácí jsou také nebezpečné, protože přenášejí vážná onemocnění - od neštovic po chřipku.

Guinejští červi

Paraziti žijí v zemích Asie, Středního východu a Afriky. Způsobují chorobu dracunculiasis. I přes svou malou velikost červi způsobují silnou bolest. Parazit vstupuje do těla hostitele kontaminovanou pitnou vodou. Larvy dozrávají v žaludku a množí se ve střevech.

Dospělí migrují na povrch kůže, kde dorůstají až metr. Tito červi mají bohatou historii: jejich stopy byly nalezeny v egyptských mumiích. Možné odkazy na ně se nacházejí dokonce i v Písmu svatém.

Paraziti Plasmodium

Tyto jednobuněčné organismy způsobují nebezpečnou malárii. Šíří se infikovanými komáry. Každý rok se obětí malárie stane až 500 milionů lidí. Příznaky infekce jsou horečka, bolest hlavy, zvracení. V nejtěžších případech vedou tito paraziti ke smrti hostitele, protože blokují tok krve do vnitřních orgánů.

Lidští paraziti rodu Trypanosomacruzi

Lidští paraziti rodu Trypanosomacruzi

Americká trypanosomiáza nebo Chagasova choroba je způsobena triatomickými brouky nalezenými v chudých oblastech Střední a Jižní Ameriky. Hmyzu se také říká „líbající brouk“ nebo „láskyplný zabiják“.

Onemocnění se přenáší kousnutím, transfuzí krve, kontaminovaným jídlem, z matky na plod. Příznaky se postupně zvyšují a zahrnují horečku, zduření lymfatických uzlin, bolesti hlavy a v závažných případech srdeční selhání.