Funkce parazitární onemocnění člověka

Paraziti – tak nazývají jednu z nejčastějších skupin infekčních onemocnění. K dnešnímu dni je známo přibližně 300 parazity, které jsou nebezpečné pro člověka, a to včetně smrtící. Na území evropského kontinentu – to je jen několik desítek parazitů (lékařské jméno – helminthiasy, worm invaze).

Největší část relevantní pro lidské havěti převládající v zemích s tropických a subtropických klimatech, a také nízké úrovně sociálně-ekonomického rozvoje a zdravotní kultury.

Než nebezpečné parazity

než nebezpečné parazity

Paraziti v lidském těle mohou zasáhnout prakticky jakýkoli systém orgánů. Stupeň poškození závisí na druhu helminthů, trvání onemocnění, původního stavu zdraví. Čím dříve nainstalován diagnóza konkrétní worm parazitární onemocnění, tím větší je šance rychle zbavit parazita. To je důvod, proč je důležité včas diagnostikovat stav zamoření parazity a provést všechny fáze léčby.

Prakticky každý možnost helminthiasy, a to zejména po dlouhou dobu teče, způsobuje značné škody na tělo člověka. Worm invaze je příčinou zpoždění psycho-motorický vývoj u dětí jakéhokoliv věku, výrazně snižuje výkonnost a životní rezervy u dospělého člověka.

Mimo závislosti na věku osoby worm invaze přispívá senzibilizace, snižuje schopnost imunitního systému se bránit infekčním a jiným onemocněním, kromě toho výrazně snižuje efektivitu vynaložené očkování.

Očista organismu od parazitů ve vzácných případech se vyskytuje spontánně, ve většině případů k tomu je zapotřebí specifická léčba na konkrétní vzor.

Co jsou paraziti

co jsou to paraziti

Paraziti (jsou stejné červy nebo červi) – to je obrovská skupina mnohobuněčných složité uspořádané organismy, které jsou schopny po dlouhou dobu existovat v aktivním stavu v různých podmínkách. Důležitou vlastností je schopnost existence uvnitř jiného živého organismu (člověka nebo zvířete), že a získal název "invaze".

V současné době jsou známé různé druhy parazitů v lidském těle. Nejvíce rozšířena klasifikace parazitů v závislosti na jejich vnější strukturu a funkce životního cyklu.

S ohledem na biologické vlastnosti všechny paraziti jsou rozděleny na 3 velké třídy:

 • škrkavky (jsou stejné měchovec), například, Trichinel, Ancylostoma, threadworm, Ascaris;
 • páskové červi (mají stejný cestodes), například, alveolární, Echinococcus, tasemnice široký, tasemnice vzestupnou,, prasečí a trpasličí;
 • štěstí (které jsou stejné motolice), například, opisthorchis, Fasciola, Cloner.

Kromě toho, stejně jako mnoho jiných onemocnění, parazitární onemocnění se liší:

 • podle stupně závažnosti;
 • podle vedoucího syndrom, to znamená, jaký je systém orgánů poškozena ve větší míře;
 • podle přítomnosti a charakteru komplikací;
 • na případné fatální onemocnění.

Vlastnosti parazitů

Inscenace rozvoj

Pro parazitární onemocnění, která se vyznačuje řadou odlišností, souvisejících s vlastnostmi parazity a jejich životní cyklus.

Počet dospělých jedinců parazitů v lidském těle se zvýší za předpokladu, že nedojde nové infekce. Pro realizaci životního cyklu většiny parazitů nutná změna stanoviště (tělo zvířete, půda, atd.).

Pro každého parazita je typické inscenace rozvoje. V průběhu celého životního cyklu červy se koná celá řada důsledně změna fází vývoje. Jako obvykle, vejce parazita promění v larvu a dále do dospělý jedinec. Reverzní vývoj, ale není tomu, vejce nemůže okamžitě přejít do fáze dospělosti jedince.

Lidské tělo parazit proniká na jedné fázi svého životního cyklu, a vyjde ven – v druhé. Je to s tímto bodem souvisí contagionist praktických všechny parazitární onemocnění člověka. To znamená, že je nemožné se nakazit většinou parazitární nemocí při přímém kontaktu s nakaženou osobou.

Možné způsoby proniknutí do organismu

S mnoha druhy parazitů se člověk může setkat kdekoli – nejsou viditelné pouhým okem. Nejpravděpodobnější následující možnosti:

 • perorální cesta, to znamená, že při non-dodržování osobní hygieny, používání špinavých nebo tepelně nezpracované potraviny;
 • perkutánní cestu, tj. larvy či dospělí jedinci parazitů proniknout do lidského těla přes poškození kůže, při kontaktu s vodou nebo půdou, při účasti bodavý hmyz.

Velká část parazitů, které napadají lidské tělo, bydlí v něm pouze v dospělé fázi, převážně v rámci trávicího traktu. Jedná se o tzv. střevních parazitů (helminti). Oni na oplátku, v souladu s některými rysy jsou rozděleny na 2 skupiny.

Střevní paraziti první skupiny spadají do lidského těla v podobě vejce. V trávicím traktu dochází k jejich transformaci do dospělý jedinec. Pohyb takových parazitů (threadworm, tasemnice široký, prasečí a vzestupnou tasemnice) jsou omezeny pouze různými odděleními trávicího traktu.

Zástupci druhé skupiny (jejich larvy nebo vajíčka) se dopouštějí výrazně více dlouhou a složitou migraci do různých tkání a orgánů lidského těla. Teprve poté je tvořen dospělý jedinec parazita. Je zřejmé, že příznaky jako parazitární onemocnění výrazně více různorodé, tak jako je proces migrace je spojen s výraznými změnami v těle člověka.

Paraziti, které ve fázi dospělého jedince nebo larvy jsou mimo trávicí trakt tzv. látkové. Pokud se v lidském těle parazit existuje pouze ve stadiu larvy, člověk pro něj – je ekologický mrtvém bodě, opustit který červy nemůže.

Vlastnosti životního cyklu parazitů

Chcete-li vědět, jak se zbavit parazitů v těle, je třeba v obecné rovině představovat jejich životní cyklus. Tyto znalosti také pomáhají zabránit pádu parazitů na lidský organismus.

V souladu s charakteristikami životního cyklu, všechny paraziti jsou rozděleny na:

 • geo parazitů;
 • nakažlivé helminthiasy;
 • bio helminthiasy.

Pro realizaci životního cyklu geo parazitů (whipworm, necator), je třeba, aby vejce určitou dobu se nacházely na půdě. Později, při přímém kontaktu se znečištěnou půdou, pije dost dobře prát zeleniny, a to prostřednictvím špinavýma rukama paraziti pronikají do lidského těla.

U nakažlivé parazitů (threadworm, trpasličí tasemnice) všechny fáze vývoje se vyskytují pouze v lidském těle, bez změny životního prostředí. Pouze tyto druhy parazitární onemocnění přenášené přímo z člověka na člověka. Je také možné, a to zejména v dětském věku, případy opakovaného autothority, to znamená, že od sebe při porušení hygienických pravidel a dovedností.

Nejvíce složitý životní cyklus u tzv. Bioelements. Nezbytnou podmínkou pro realizaci jejich životního cyklu je přítomnost middleware hostitele. Člověk může být jako meziprodukt, tak i konečným hostitelem. Například při echinokokóza člověk je meziprodukt hostitel, a psi a kočky – finále. V případě hovězí tasemnice infekce, naopak, zástupci skotu jsou střední pány, a člověk je konečná.

Příznaky parazitů

Klinické příznaky parazitů, na jedné straně, jsou určeny výhodné porážkou toho či onoho orgánu, na druhé straně mají společné rysy, které umožňují rozlišit akutní a chronické fáze parazitární onemocnění.

Akutní fáze parazitární onemocnění odpovídá migrační fázi rozvojových odčervení. To se projevuje těmito klinickými příznaky jako alergická a toxické reakce (ascariasis, schistosomiáza, fasciolóza, trichinelóza).

Imunologické složka má značnou váhu v rozvoji akutní fáze parazitózu, tvoří určitou stereotipnoe klinické obrazy a nějaký její podobnost s jinými imunologických reakcí nepřenosné přírody – lékové, alergické dermatitidy a dalších.

Skrytý období při většině parazitózu je několik týdnů, klesá do 7-10 dní, při masivní provedení infekce a prodlužuje se při nízké intenzity.

Hlavní příznaky parazitární onemocnění jsou následující:

 • zvýšení tělesné teploty – od low-grade na velmi vysoké;
 • pocity bolesti ve svalech a kloubech, různé délky trvání a intenzity;
 • vznik vyrážky na celém povrchu kůže, různé velikosti a intenzity, v doprovodu kožní svědění;
 • poměrně značné otoky kůže a podkoží, méně často – na sliznicích; nejvíce typické pro trichinelózu, který dal k onemocnění typické lidové jméno "zakázané";
 • vývoj plicní syndrom, a sice nočního suchého kašle, asthmatoid stavy, vznik zápalu plic s migrační pařeniště porážky;
 • rozvoj abdominální syndrom, který je charakterizován mírným bolestí břicha, řídké stolice bez příměsi hlenu a krve;
 • v těžkých případech došlo k porážce CNS a srdce;
 • Charakteristickým znakem helminti jsou změny v periferní krvi: výrazná leukocytóza a značná eozinofilie (až 30-40%).

Při léčbě ve fázi akutní fáze finanční prostředky z parazitů v lidském těle nejvíce efektivní.

Ve fázi chronické fáze parazitární onemocnění negativní vliv je definován výhledem dospělého parazita. Nepříznivé účinky na lidský organismus souvisí:

 • velkým toxické a menším alergickým vlivem;
 • mechanické poškození tkáně v oblasti parazitismus (např. echinokokóza jater);
 • vstřebávání živin, poruchy metabolismu, rozvojem anémie a kachexie;
 • těžká anémie;
 • zvýšená podrážděnost a úzkost člověka;
 • možné přistoupení sekundární infekce a dysbiózou, vážení proudy jiných infekčních a nepřenosných chorob, a také těhotenství.

Doba existence jednotlivých parazitů se liší – od několika dnů a týdnů (threadworm) do mnoha let. Po utrpení parazitární onemocnění je možné opětovné infekce, protože imunita není tvořen. Takže jedno čištění organismu od parazitů nechrání proti opakované epizody onemocnění.

Léčba proti parazitům

léčba proti parazitům

Klasická léčebná terapie parazitózu v současné dosáhl mimořádného úspěchu. Zavedení do fakultní praxi sloučenin benzimidazol a imidazolový umožnilo úspěšně léčit mnoho druhů helminti.

Tyto léky mají širokou škálu působení, nízké-toxické při krátkém kurzu léčení pro dospělé a děti, jsou pohodlné při použití. Je třeba dodržovat odpovídající věku dávkování léků.

Jak očistit tělo od konkrétního parazita, jaký druh systému léčby si vybrat a jak přesně lék – rozhodne lékař. Nedoporučuje se provádět prevenci helminti osobní iniciativy, tak jak se vyvíjí závislost na léčiva, tj. snížení jejich účinku.

Očista od parazitů

Při parazitózu léčba lidových prostředků nejsou méně populární, než prostředky tradiční medicíny. Příznivci přírodních prostředků terapie parazitární onemocnění zdůrazňují pozornost na bezpečnost a univerzálnost takové terapie. Existuje mnoho receptu lidové medicíny, která umožňuje poměrně účinně vyrovnat s parazity v těle člověka. Nejznámější jsou následující možnosti odstranění parazitů v lidském těle:

 • koriandr, dýňová semínka jako preventivní a léčebný prostředek proti parazitům;
 • alkoholu tinktura na lišky v kombinaci s Bellamy houbami;
 • odvar z borovice hrboly;
 • tinktura ze zelených vlašských ořechů.

Jakékoliv lidových opravné prostředky proti parazitům, musí být vyrobeny s dodržováním receptury a s čistýma rukama. Před volbou toho či onoho předpisu, je důležité se ujistit, že osoba nemá alergii na příchozí ve složení léky ingredience.

Jak se zabránilo od parazitů

jak se zabránilo od parazitů

To je jak snadné a náročné. Několik jednoduchých pravidel vám pomůže, aby se minimalizovalo riziko nákazy některou parazit:

 • důkladné mytí rukou;
 • správné zvyk využívat individuální sadou nádobí;
 • důkladně tepelně zpracovat jakékoliv maso a ryby, s opatrností konzumovat sušených a solené ryby a maso vladimír;
 • zvládnout vařící vody, zeleniny a ovoce (po omytí v tekoucí vodě);
 • vždy umyjte ruce mýdlem po komunikaci se zvířaty (i domácími).

Napadení parazity v každém věku – problém je nepříjemný, ale docela jednorázové při brzy začal léčbě.