Kdy, jak a proč se nechat vyšetřit na parazity u dospělých

testy na parazity

Jeden ze slavných citátů: „Ve skutečnosti paraziti zabili mnohem více lidí než všechny války v historii. “Je překvapivé, jak nejjednodušší, někdy jednobuněčné stvoření dokáže narušit práci velkého organismu. Lidé nezůstali v dluzích. Byly vyvinuty metody, které umožňují detekovat parazitární invazi v raných fázích a okamžitě zahájit léčbu. Testy na parazity u dospělých lze provádět jak v běžné veřejné nemocnici, tak v laboratoři soukromých klinik.

Kdo jsou paraziti a jak je identifikovat

Paraziti jsou velká skupina organismů schopných obživy pouze ze zdrojů hostitele. Nemohou žít samostatně. Parazity v lidském těle jsou fixovány na kůži (brouci, klíšťata), v zažívacím traktu (škrkavky, červi). Ve střevě je to nejpříznivější prostředí pro život parazita. Existují také tvorové, kteří žijí v lymfatických cévách (filaria), na sliznicích vnitřních orgánů (trematodes). Aby se červi a prvoky uchytili v těle hostitele, používají přísavky, háčky, špendlíky, chitinové talíře nebo tvrdé chloupky.

Pomocí metod moderní laboratorní diagnostiky je možné určit přítomnost parazitů v lidském těle a počet jejich kolonií. Jaké testy by měl dospělý podstoupit na parazity:

 1. Histologické vyšetření výkalů.
 2. Sérologické testy (krevní testy): enzymový imunosorbentní test (ELISA), nepřímý hemaglutinační test (RNG), imunofluorescenční test (metoda RIF nebo Koons), fixační test komplementu.
 3. PCR analýza.

Stanovení diagnózy je často obtížné, protože ne všechny parazitózy mají charakteristické klinické projevy a ne všechny metody jsou stejně citlivé. Jaký je název analýzy, kterou je třeba provést, řekne ošetřující lékař. Často se doporučuje provést komplexní analýzu parazitů.

Jaká je nebezpečí parazitů

Parazitární napadení vážně poškozuje imunitu člověka. Imunita je jednou ze složek regulačního systému těla. S imunodeficiencí:

Buďte opatrní

Podle statistik je parazity infikována více než 1 miliarda lidí. Možná ani netušíte, že jste se stali obětí parazitů.

Je snadné určit přítomnost parazitů v těle jedním příznakem - špatným dechem. Zeptejte se svých blízkých, zda váš dech voní ráno (před čištěním zubů). Pokud ano, existuje 99% šance, že jste nakaženi parazity.

Infekce parazity vede k neurózám, rychlé únavě, náhlým změnám nálady a později začínají i závažnější nemoci.

U mužůparaziti způsobují: prostatitidu, impotenci, adenom, cystitidu, písek, ledviny a kameny močového měchýře.

U žen: bolest a zánět vaječníků. Fibrom, fibroidy, fibrocystická mastopatie, zánět nadledvin, močového měchýře a ledvin se vyvíjejí. Stejně jako srdce a rakovina.

Chceme vás hned upozornit, že nemusíte běžet do lékárny a kupovat drahé léky, které podle lékárníků vyhladí všechny parazity. Většina léků je extrémně neúčinná, navíc způsobuje obrovské poškození těla:

 • zvyšuje riziko virové infekce;
 • úroveň antioxidační a protirakovinové ochrany klesá;
 • dochází k narušení vaskulární propustnosti a narušení procesů krvetvorby.

Paraziti mohou způsobit závažné alergické reakce.

Helmintové mají také přímé škodlivé účinky. Přichytávají se k vnitřním orgánům ostrými háčky nebo destičkami a mechanicky poškozují sliznice. Normální fungování postiženého orgánu je narušeno.

Aktivita hlístů poškozuje tělo na molekulární úrovni. Rychlost syntézy inzulínu, růstového faktoru a kolagenu klesá. To vede ke zpomalení procesů růstu a fyzického vývoje. Snižuje se také absorpce v tenkém střevě. U parazitárních infekcí je charakteristická malá chronická ztráta krve z postižených orgánů.

Nedávné vědecké studie ukázaly, že střevní červi uvolňují specifické toxiny, které inhibují aktivitu cytokinů. Jedná se o informační molekuly, které regulují mezibuněčné kontakty. Poskytují buňce informace o vnějším prostředí. Pokud je volné místo, může se buňka začít dělit. Blokování cytokinů může vést k tvorbě nádoru. Cytokiny také poskytují koordinovanou reakci imunitního, nervového a hormonálního systému na působení cizích látek.

Důvody pro složení zkoušky na parazity

Pokud je člověk infikován jedinými parazity, nemusí pociťovat žádné příznaky. Ale postupem času se počet hlístů zvyšuje a infekce se začíná projevovat. Je nutné provést testy na parazity, pokud se objeví příznaky, jako jsou bolesti břicha různé lokalizace, které se mohou objevit spontánně nebo při palpaci.

Povaha příznaků závisí na typu parazita. Svědění a pálení v anální oblasti jsou způsobeny pinworms. Škrkavky vyvolávají těžké alergické reakce a také křečové bolesti břicha. Giardia, echinokok a motolice ovlivňují játra. Často jsou příčinou obstrukce žlučových cest a cholestázy (stagnace žluči), zánětu žlučníku. Světlé výkaly s kapkami tuku jsou jedním z hlavních příznaků patologie jater a pankreatu. Příznakem parazitárního účinku na játra a žlučník je bolest v pravém hypochondriu.

Pokud se objeví několik z uvedených příznaků, je bezpodmínečně nutné jít do nemocnice, abyste včas identifikovali parazity v těle. Děti, lidé, kteří žijí nebo pracují se zvířaty, musí pravidelně provádět preventivní testy na parazity. Pokud pravidelně jíte syrové, trhané, lehce solené maso, slaninu nebo ryby, riziko infekce je velmi vysoké. I v tomto případě je nutné pravidelně kontrolovat přítomnost parazitů.

Rozšířený koprogram

Histologický koprogram je mikroskopické vyšetření stolice k detekci vajíček, larev nebo stop dospělých parazitů. Podrobná analýza výkalů je univerzální metodou pro detekci střevních helmintů (pinworms, ascaris, hookworm, whipworm).

Jak provést test stolice. Musíte si koupit speciální sterilní nádobu v lékárně. Je naplněna třetinou svého objemu výkaly. Před pohybem střev nezapomeňte močit, abyste zabránili vstupu moči do vzorku. Víko naplněné nádoby je pevně utaženo.

Biomateriál lze skladovat v chladničce nejvýše 8 hodin, po této době již není vhodný pro výzkum. Týden před testem musíte přestat užívat jakékoli léky, vyloučit smažená a mastná jídla. V předvečer užívání materiálu byste neměli dávat rektální čípky, pít projímadla nebo dělat klystýry.

Hlavní nevýhodou koprogramu je nízká účinnost (přibližně 35%). Helmintové nekladou vajíčka každý den. Proto musí být analýza výkalů pro parazity provedena třikrát s intervalem 3-5 dnů. Rozšířených výsledků lze obvykle dosáhnout 4-6 dní po porodu.

Škrábání parazitů

škrábání parazitů

Škrábání nebo rozmazání z konečníku se provádí pouze pro diagnostiku enterobiózy (pinworms). Nátěr se bere dvěma způsoby:

 • pomocí speciální špachtle nebo vatového tamponu;
 • lepicí páskou.

Špachtle lze zakoupit v lékárně. Kolem konečníku a perinea se odebere nátěr. Postup lze provádět doma nebo v polyklinice. Materiál je odebrán ráno, před tím nemůžete prát nebo sprchovat. Pokud bylo škrábání provedeno doma, musí být stěrka umístěna do vzduchotěsné nádoby nebo vaku a doručena do laboratoře ve stejný den. Výsledek analýzy lze obdržet zítra. Pro stanovení přesné diagnózy je nutné provést analýzu přítomnosti parazitů několikrát za sebou.

Krevní testy

Můžete darovat krev parazitům. Jedná se o univerzální předmět laboratorního výzkumu. Změnou jeho složení lze posoudit patologie uvnitř těla. Jak identifikovat parazity vyšetřením krve, jaké testy provádějí? Provádí se enzymový imunosorbentní test na protilátky a antigeny, nepřímá hemaglutinační reakce a imunofluorescence. Při obecné analýze krve za přítomnosti parazitární infekce v těle se zvyšuje hladina eosinofilů.

ELISA

Enzymově vázaný imunosorbentní test (ELISA) vám umožňuje určit přítomnost a koncentraci imunoglobulinů (protilátek) v krvi, které jsou produkovány v reakci na invazi cizích látek (antigeny). Analýza ELISA je vysoce citlivá metoda, která umožňuje detekovat antigeny i v malém množství. S jeho pomocí můžete přesně určit typ parazitů, velikost kolonie a také fázi vývoje procesu.

ELISA na přítomnost parazitů v lidském těle je dešifrována pěti třídami protilátek. K diagnostice helminthické invaze je dostatečná přítomnost pouze tří tříd imunoglobulinů:

 1. Imunoglobuliny M (IgM). Produkuje se 4 dny po infekci a je přítomen v krvi po dobu 6 týdnů. Přítomnost IgM naznačuje intenzivní množení cizích látek.
 2. Imunoglobuliny G (IgG). Vstupují do krevního řečiště 20–28 dní po infekci a mohou být přítomny v plazmě několik měsíců nebo let. Přítomnost IgG naznačuje infekci.
 3. Imunoglobuliny A (IgA). Vyrábí se dva týdny po proniknutí patogenních organismů a po 5-8 týdnech zmizí. Přítomnost IgA naznačuje infekci nebo to, že se tělo čistí.

Vzorek krve pro ELISA se odebírá ráno na lačný žaludek.

RNGA

Nepřímý hemaglutinační test je nejspecifičtější a nejcitlivější ze všech sérologických metod. Studuje se reakce červených krvinek na působení různých antigenů. Posuzuje se charakter a intenzita sedimentace erytrocytů. Při vysoké a ostře intenzivní reakci je dno zkumavky pokryto slepenými erytrocyty. Výsledky analýzy dešifruje ošetřující lékař.

RNIF

Nepřímý imunofluorescenční test odhaluje komplex antigen-protilátka. K tomu je stěr vzorku krve ošetřen speciálním sérem proti imunoglobulinům, které obsahuje fluorochrom. Poté je vzorek vyšetřen pod fluorescenčním mikroskopem.

Výsledky jsou hodnoceny podle intenzity žluto-zelené záře. Vysoké titry naznačují přítomnost helminthické invaze. Za dekódování výsledků analýzy je odpovědný ošetřující lékař.

RSK

Protilátka s odpovídajícím antigenem tvoří imunitní komplex schopný vázat se na systém komplementu. To je základ metody RSC (reakce fixace komplementu). Pokud se nevytvoří komplex antigen-protilátka, pak komplement zůstane volný.

RSK se používá k diagnostice akutní fáze parazitárních onemocnění.

diagnostika PCR

Polymerázová řetězová reakce je moderní a vysoce přesná metoda výzkumu. Může být použit k diagnostice přítomnosti virů, bakterií, prvoků v těle i intracelulárních parazitů. Krev a jiné biologické tekutiny jsou vhodné pro analýzu.

Výsledkem polymerázové řetězové reakce je dekódovaná DNA parazita. Můžete přesně určit typ patogenního organismu. Nevýhodou PCR je, že není možné zjistit počet parazitů a stádium vývoje onemocnění.

prevence proti parazitům

Závěr

Testy na parazity by měl provádět každý člověk. Pravidelné kontroly vám pomohou vyhnout se obrovským zdravotním problémům, které tito malí tvorové způsobují. Jakou metodu analýzy je lepší zvolit, řekne vám lékař.