Paraziti v lidských játrech: příznaky a léčba

druhy parazitů v lidských játrech

Paraziti v lidských játrech se cítí velmi dobře, proto v tomto orgánu lze lokalizovat mnoho druhů parazitických mikroorganismů a červů.

Parazitární invaze hrozí mnoha nepříjemnými a nebezpečnými následky, takže musíte vědět, jak vyčistit játra parazitů.

Paraziti, kteří mohou žít v játrech

Paraziti žlučníku a lidských jater se v drtivé většině případů objevují v důsledku nedodržování hygienických opatření, kontaktu s infikovanými lidmi nebo zvířaty a používání řádně nevyzkoušených produktů. Parazitární onemocnění jater jsou poměrně častá díky skutečnosti, že tento orgán má rozsáhlý systém zásobování krví. Spolu s intenzivním průtokem krve je zajištěn přísun potřebných organických sloučenin, aby helmintové v játrech vykonávali aktivní vitální činnost.

U dětí je parazitární napadení poměrně často pozorováno, protože do těla se kvůli nedostatečným hygienickým opatřením dostává mnoho parazitických mikroorganismů a červů. Někdy si lidé neumývají ruce poté, co byli venku, nebo nejí zeleninu nebo ovoce, které nebyly důkladně umyty. Můžete se tak nakazit parazity. Mikroorganismy nebo červi žijící v játrech a žlučníku mohou způsobit vývoj různých patologií těchto orgánů: cholecystitida, hepatitida, peritonitida, nekróza a cirhóza. Na fotografii můžete vidět, jak vypadají různé druhy parazitických mikroorganismů a helmintů.

Giardia

Toto je druh prvoků, který dává přednost lidskému zažívacímu traktu. V závažných případech giardiózy je diagnostikováno poškození centrálního nervového systému parazity. Přítomnost lamblie vede k rozvoji zánětlivých procesů - hepatitidy a cholecystitidy.

Ascaris

Tito červi červi se nejčastěji vyskytují v jaterním parenchymu náhodou, během operace z jiného důvodu. Ascariáza se ve většině případů nijak neprojevuje, takže člověk ani neví, že je nakažený. Toto onemocnění vede k rozvoji zánětu jater a žlučníku, abscesů.

Améby

Tyto jednobuněčné mikroorganismy představují nebezpečí pro funkční jaterní buňky - hepatocyty. Amébiáza významně snižuje účinnost postiženého orgánu a způsobuje mnoho nebezpečných komplikací.

Alveococcus

Extrémně nebezpečný parazit tasemnice. Když vstoupí do těla, vyvíjí se během několika let. Helmintové tvoří druh kolonie, což způsobuje poruchy funkčnosti jater, změny v jeho struktuře. Alveokoky parazitující v tomto orgánu způsobují postupnou smrt tkáně - nekrózu.

Echinococcus

Tyto tasemnice také tvoří shluky. Kolonie echinokoků provádějí aktivní život a postupně se zvětšují. Tento proces může trvat roky. Vedou k rozvoji zánětlivých procesů, ascitu, alergických reakcí.

Schistosoma

Velmi nebezpečný helmint. Když jsou játra poškozena schistosomy, je pozorováno vnitřní krvácení, zánět, významné porušení funkčnosti orgánu.

Cat Fluke

Invaze jater nebo žlučníku tímto plochým červem vede k rozvoji hnisavých a zánětlivých procesů v těchto orgánech a jejich patologickému zvětšení.

Příznaky parazitární invaze jater

Když paraziti vstupují do lidských jater, příznaky a léčba závisí do značné míry na typu parazita.

Jaterní červi u lidí, kteří jsou lokalizováni v tomto orgánu, se projevují jak obecnými klinickými příznaky, tak specifickými projevy konkrétního druhu parazita.

Časté příznaky parazitické invaze do jater jsou:

příznaky přítomnosti parazitů v játrech
  • rychlá únava s malou fyzickou a intelektuální námahou;
  • nedostatek železa a anémie;
  • cephalalgia, což je důsledek intoxikace odpadními produkty parazitů;
  • deprese kognitivních funkcí těla;
  • neurologické poruchy, poruchy spánku;
  • projevy dyspeptické povahy: období průjmu následované zácpou.

V důsledku poškození jater améby je pozorováno mírné zvýšení teploty. Při prodlouženém průběhu onemocnění jsou zaznamenány bolesti v pravém hypochondriu, zvýšení objemu orgánu a leukocytóza.

Příznaky giardiázy mohou být závažnější. Nedostatek železa a známky anémie v přítomnosti těchto parazitů nejsou v jaterním parenchymu pozorovány. Následující příznaky však mohou určit, zda je v těle giardie: pravidelné zvracení, pocit hořké chuti v ústech, nechutenství, suchost a odlupování rtů. Tyto prvoky mohou ovlivnit žlučové cesty, proto jsou projevy žloutenky pozorovány také v klinickém obrazu giardiázy.

Pokud se červům žijícím v lidských játrech říká schistosom, převažují dyspeptické příznaky invaze. Patří mezi ně: zvracení, časté slizniční průjmy, někdy smíšené s krví, křeče v podbřišku. Mohou se také objevit otoky, kožní vyrážky, které způsobují nepohodlí, nízká horečka.

Prvním příznakem přítomnosti alveokoků je silná žloutnutí kůže, někdy se zeleným odstínem. Známky onemocnění jsou také: svědivé kožní vyrážky, hořké říhání, pravidelné zvracení. Pokud nahmatáte břicho, můžete najít hustou formaci, to je hrudka červů. Existuje také intenzivní bolest na pravé straně.

Metody léčby

Očištění jater od parazitů by mělo být prováděno výhradně pod dohledem a doporučeními ošetřujícího lékaře. Před léčbou je nutné určit, které červy žijí v lidských játrech, v jaké fázi je onemocnění a jaké destrukce se parazitickým mikroorganismům, které žijí v těle, podařilo způsobit.

Léková terapie

Než očistíte tělo a zbavíte se parazitů v játrech sebe nebo svého dítěte léky, měli byste se poradit s lékařem. I užívání osvědčených léků může vést k nežádoucím výsledkům. Anthelmintické léky musí být užívány podle určitého schématu v dávkách přesně vypočítaných lékařem. Porušení tohoto schématu a doporučených dávek je důvodem, proč se červi jednoduše přesunou do jiných oblastí.

V případě rozsáhlých lézí, kdy je počet jedinců velký, užívání určitých léků inhibuje vitální aktivitu parazitických organismů, ale neodstraňuje je. V tomto případě je možná intoxikace produkty rozpadu rozpadajících se červů.

K odstranění konkrétního typu parazita předepisuje odborník speciální antihelmintické léky.

U některých typů parazitárních invazí do jater, například echinokoků nebo alveokoků, se používá chirurgická léčba. Z antihelmintických léků přecházejí do speciální formy života - cysty, tvořící obrovské hrudky organismů, které upadly do pozastavené animace. Tyto formace jsou odstraněny chirurgickým zákrokem.

Pokud červi v játrech zemřeli, je třeba orgán obnovit. K normalizaci funkčnosti postižených buněk se používají hepatoprotektivní léky. Chcete-li se zbavit toxických odpadních produktů a rozpadu hlístů, doporučuje se užívat sorbující léky. Plná strava a dodržování denního režimu také přispívají k očištění těla. K posílení imunitního systému a prevenci parazitární invaze v budoucnu se doporučuje pít imunomodulační léky.

Tradiční metody

Mnoho lidí, kteří se potýkají s problémem parazitů v játrech, hledá informace, jak se této nemoci zbavit. Je docela možné vyčistit játra parazitů doma pomocí lidových prostředků.

Pokud se paraziti vyskytnou ve žlučníku nebo játrech, doporučuje se vypít odvar z pelyňku. Předřezaná tráva se nalije vroucí vodou a užívá se deset dní dvakrát denně, 70-100 ml na dávku. Rovněž se doporučuje léčit parazitární infestace infuzemi a odvary z tansy, řebříčku, heřmánku, dubové kůry.

Pokud vydržíte několik týdnů vegetariánského režimu, můžete zvážit ošetření borovicovými ořechy. Doporučená doba trvání je 10 týdnů. Po vyloučení masných výrobků ze stravy je nutné jíst 100-120 g ořechů každý den.

použití česneku proti parazitům v játrech

Cibule a česnek pomáhají při napadení parazity. Tinktura česneku se vyrábí následujícím způsobem: nalijte 250 g nakrájených plátků s lahví koňaku. Produkt se odstraní na tmavém místě asi tři týdny. Hotová tinktura se užívá v lžíci několikrát denně před jídlem. Jedním z nejúčinnějších léků na červy je cibulová tinktura. Jedna hlava cibule by měla být nakrájena a naplněna dvěma nebo třemi sklenicemi vroucí vody. Doporučuje se připravit produkt večer, nechat ho vyluhovat v termosce a vzít ho další den před jídlem. Doporučená délka kurzu je dva týdny.

Dýňová semínka obsahují látky, které účinně potlačují životně důležitou aktivitu hlístů. Lékaři doporučují užívat tři lžíce semen každý den, ráno, před snídaní.

Každý by měl mít také představu o tom, jaké parazity žijí v játrech člověka, jaké jsou příznaky parazitické invaze, jak se zkontrolovat a zjistit, zda nemáte parazitické mikroorganismy.